Szülői kérdések

... munkatársaink válaszolnak.

 

„Kisfiam két és fél éves, és még nem beszél. Aggódom. Mit tegyek?”

 

„Kislányom három éves. Körülbelül egy hónapja elkezdett dadogni.”

 

„Lehet, hogy a cumizás is szerepet játszik a beszédhibáiban?”

 

„Kisfiam három és fél éves, és még éjszaka nem szobatiszta.”

 

„Mikor kezdjük gyermekünk nevelését?”

 

„Szeretném tudni, hogyan zajlik egy gyermekpszichológusi terápia.”

 

„A kislányom az éjszaka közepén felébred, és hangosan sír.”

 

„Nem értem mi van ezzel a gyerekkel! Okos, jó képességű, a suliban mégis mindig baj van vele…”

 

„Mi az a Játék hangtálakkal foglalkozás? Tényleg van fejlesztő hatása? ”

   
   
 

„Kisfiam két és fél éves, és még nem beszél. Úgy tűnik, azt többnyire érti, amit mondunk neki, de ő csak néhány szót illetve annak is csak a kezdő szótagját mondja. Van a baráti körünkben egy két hónappal idősebb kislány, aki már hosszú mondatokban, folyamatosan beszél. Aggódom a kisfiam miatt. Mit tegyek?” - S. Anna

Kedves Anna!

Az anyanyelv elsajátítása terén nagy egyéni különbségek mutatkoznak a gyermekek között. A lányok általában előbbre járnak a nyelvfejlődésben, mint a fiúk, hormonális okok miatt. Emellett számos más tényező is befolyásolhatja a nyelv elsajátításának folyamatát. Az elmondottak alapján kisfiánál nyelvi késés valószínűsíthető. Kétéves korban legalább ötven szó használatát elvártnak tartják a szakemberek. Pozitív jel viszont, hogy a beszédet érti a kisfia, s az első szavai, szókezdeményei is megjelentek.
Azt javaslom, hogy keressen fel egy logopédust a Pedagógiai Szakszolgálatban, aki segít Önnek. Elsőként megbeszélik a beszédfejlődés szempontjából fontos tényezőket, történéseket. Majd szükség szerint beszédfejlesztésben részesíti gyermekét. Kiegészítő terápiaként mozgásfejlesztési lehetőséget is tudnak kínálni, amely jótékony hatással bír a beszédfejlődésre. Amikor gyermeke elkezdi az óvodát, az óvoda logopédusa is fel fogja mérni az Ön által kitöltött kérdőív segítségével, s nyelvi késés terápiájában részesíti. A korai szakaszban nyújtott segítséggel a megkésettség, elmaradás jelentős mértékben vagy akár teljesen behozható.
Néhány praktikus tanácsot szeretnék adni Önnek kisgyermeke beszédtanításához:
- Lehetőleg minden tevékenységet (étkezés, öltözés, játék, séta…) kísérjenek beszéddel! A gyermek lássa a hozzá beszélő száját, forduljanak szembe vele!
- Lassan, tisztán, érthetően, egyszerű szerkezetű mondatokban beszéljenek hozzá!
- Figyeljék a gyermek megnyilatkozásait, s arra mindig beszéddel reagáljanak!
- Énekeljenek sokat neki, mert ez olyan, mintha lassítanák számára a beszédet! Ilyenkor a hangképzést is jobban meg tudja figyelni a kisgyermek, mert az artikulációnk erőteljesebb.
- Mondókázzanak sokat, akár mozgással is összekötve!
- Bábozzanak!
- A háttérzajt (tv, zene) lehetőleg kerüljék!
- Ne nézze a mesecsatornákat, mert a szinkronizált mesefilmek - amelyben máshogy mozog a szereplők szája, mint amit hall – összezavarják!
- Egyszerű képeskönyvekből meséljenek most még neki, mert az a szótanuláshoz éppen ideális!

Kurdi Marietta logopédus

Oldal elejére

 

„Kislányom három éves. Körülbelül egy hónapja elkezdett dadogni. Többször előfordul, hogy a szavakat és a szavak első szótagját megismétli. Látszólag ez őt nem zavarja, de én nagyon nyugtalan vagyok. Nem történt semmi a közelmúltban, ami esetleg ezt – szerintem – kiválthatta volna. Mit tegyek? Forduljak szakemberhez? Köszönöm válaszát: L. Éva”

Kedves Éva!

Két-három éves korban jelentkezhet a gyermekeknél az úgynevezett nem folyamatos beszéd korszaka. Ettől nem kell megijedni. Ezek a megakadások a beszédben sosem görcsösek, a gyerekek többnyire a névelőket (a, az, egy), a szótagokat vagy szavakat ismétlik meg. Előfordul, hogy a szünetek kitöltésére ö-ö-ö hangokat mondogatnak. Ebben az életkorban a gyermekek kommunikációs késztetése, közlési vágya, mondanivalója megnő, azonban nyelvi és artikulációs készültségük még nem tud lépést tartani ezzel. Sokkal több gondolat van a fejükben, mint aminek a nyelvi megformálására, kimondására képesek lennének. Ez okozza a megakadás jelenséget a beszédben.
Ebben az életkorban nem részesítjük még a gyermekeket terápiában, hanem a szülők számára tanácsadást biztosítunk. Megfelelő hozzáállással ez a megakadás el fog múlni.
Fontos azonban a következőkre figyelni a szülőknek, nagyszülőknek:
- A gyermek ne lássa az Önök esetleges aggodalmát, még arckifejezéseik se árulkodjanak erről.
- Soha ne ismételtessék meg a gyermekkel az akadozva ejtett mondatokat, Önök se javítsák.
- Forduljanak a gyermek felé, üljenek mellé, és hallgassák meg türelmesen, nyugodtan. Ne szakítsák félbe a beszélő gyereket, ne siettessék! Ne érezze azt, hogy gyorsan kell beszélnie.
- Ha a gyermeknek nincs kedve hozzá, ne szerepeltessék őt mások előtt.
- A gyermek sose legyen ideges, feszült jelenetek szem- és fültanúja!
- Bábozzanak sokat! Ezzel akár a gyermek esetleges szorongásai is felszínre kerülhetnek.
- Énekeljenek sokat! Mondjanak együtt verset! Weöres Sándor, Gazdag Erzsi versei zeneiségük miatt különösen ajánlottak.
- Meséljenek esténként akár saját élményről: Minek örült aznap a kislány?
- Végezzenek olyan tevékenységet, amiben a kislányuknak sikerélménye van, önbizalmát erősíti.

Kurdi Marietta logopédus

Oldal elejére

 

„Kislányom négy és fél éves, s nem beszél tisztán. Beszéd közben a nyelve kicsúszik a fogai közé. Sajnos a cumiról még nem sikerült lemondania, nem tud elaludni nélküle. Lehet, hogy a cumizás is szerepet játszik a beszédhibáiban? Köszönöm válaszát! T. Júlia”

Kedves Júlia!

A sokáig fennmaradó cumizás, ujjszopás bizony nagy károkat, összetett problémát tud okozni. Ezek a helytelen orális szokások a nyelvet rendellenes helyzetben tartják, így megakadályozzák a fogsorok záródását. Harapási és fogazati eltéréseket idézhetnek elő. A sokáig cumizó gyermekeknél gyakorta fennmarad a nyelvlökéses nyelés. Ez a nyelés kb. négy és fél éves korig még élettani sajátosság, azonban ötéves kor után, a vegyes fogazat kialakulása után már kórosnak tekinthető. A nyelvlökéses nyelő gyermekeknek többnyire nyitva van a szájuk, szájon át lélegeznek. A nyelvük kicsúszik a fogaik közé beszéd közben is. A cumizás gyengíti a száj körüli izmokat, ami renyhe artikulációt eredményez. A nyelvlökéses nyelés talaján beszédhibák jönnek létre. A gyermek elsősorban az s, zs, cs, sz, z, c és t, d, n, l hangoknál kidugja a nyelvét, ezért ezek torzulnak.
Ebben az életkorban nem részesítjük még a gyermekeket terápiában, hanem a szülők számára tanácsadást biztosítunk. Megfelelő hozzáállással ez a megakadás el fog múlni.
Azt javaslom, mielőbb próbálja meg leszoktatni gyermekét a cumiról. A myofunkcionális trénerek is segíthetnek a cumizás leküzdésében, továbbá a helyes nyelvpozíció kialakításában. Ezeket a trénereket éjszaka kell hordani, a fogszabályozó szakorvos választja ki és írja fel a megfelelőt. Amíg a cumizás a kislányánál fennáll, nincs értelme a logopédiai terápiának. A legfontosabb most a helytelen orális szokás elhagyása. Az ötéves kori logopédiai szűrésen majd az óvoda logopédusa megvizsgálja gyermeke artikulációját, s megbeszélik a szükséges logopédiai kezelés módját.

Kurdi Marietta logopédus

Oldal elejére

 

„Kisfiam három és fél éves, és még éjszaka nem szobatiszta. Aggódok, hogy valami nincs rendben, forduljak-e orvoshoz vagy pszichológushoz ezügyben?”

Kedves Szülő!

A gyerekek 1,5-2 éves korukra válnak képessé arra, hogy záróizmaikat akaratlagosan használják, így 2 éves korra a gyerekek 90%-a képes nappal visszatartani a vizeletet. Az éjszakai ágytisztaság azonban csak a gyerekek 80%-nál alakul ki 3-4 éves korra. Így nem meglepő, ha csemeténk 3,5 évesen éjszaka még nem ágy tiszta. Bepisilésről (enurézisről) a klinikai pszichológiában akkor beszélünk, ha a gyermek 5 évet betöltötte, és hetente kétszer bepisil. Az iskolába lépő gyermekek 10%-nál még fennáll ez a tünet. Azonban fontos megkülönböztetnünk azt, hogy volt-e már megszerzett és 6 hónapon át megtartott ágytisztaság. Ugyanis, ha volt, akkor másodlagos enuréisről van szó és a tünet hátterében pszichés okok is állhatnak. De minden esetben fontos az orvosi kivizsgálás. Ez azért elkerülhetetlen, mert így könnyen ki kell zárni az organikus okokat (vese és húgyvezeték akut és krónikus problémáit, allergiát, cukorbetegséget stb.) vagy egyszerűen az idegrendszer éretlenségét, kisebb hólyagkapacitást. Az orvosi kivizsgálás után következhet a pszichés kivizsgálás és támogatás.
Ha éjszaka megtörtént a baleset, akkor semmi képen se szidjuk, vagy büntessük meg a gyermeket. A gyermek nem szándékosan tette, számára már épp elég szégyenteljes a helyzet. Iskolás korban különösen érdemes pszichológushoz fordulni, mert ezek a gyerekek nem mernek a barátaiknál aludni, nem tudnak elmenni osztálykirándulásra. A bepisilés egy családi titok, amivel együtt kell élnie és az önbizalmára negatívan hat. Nem javasolt a gyermek éjszakai ébresztgetése sem, mert így azt tanulja meg a gyerek, hogy félálomban is nyugodtan elengedheti a záróizmokat. Hiszen nem a pisilés ingerére ébredt fel, hanem arra, hogy szülei keltegetik. Ez a technika sajnos csak elodázza a szobatisztaság kialakulását. Sokkal hatékonyabb az „alarm”-módszer, amely egy olyan eszköz, ami érzékeli, ha folyadék ér hozzá. Azonnal jelez, a gyermek így a folyamat közben kel fel. Szépen lassan így megtanulja a szervezete, hogy mikor kell felébrednie. A jutalmazáson alapuló módszer kidolgozásában és a pszichés okok feltárásában, a támogatásban tud segítséget nyújtani a pszichológus. Jó, ha a gyermek maga jelöli egy táblázatba azokat a napokat, amikor sikerült tisztán ébrednie.

Dezsőné Hetzer Flóra tanácsadó szakpszichológus

Oldal elejére

 

„Párommal babát várunk, de néha elbizonytalanodunk, mert a környezetünkben nagyon sok elkeseredett szülőt látunk. Az okos, ügyes, szép gyerekek nem fogadnak szót, sok a gond velük, a szülők pedig sokat vitatkoznak a gyerekek miatt. Szeretnénk tanácsot kérni, hogyan készüljünk fel a szülői szerepre? Nem szeretnénk, ha hasonló gondjaink lennének! Egy ifjú pár”

Kedves Ifjú Pár!

Nagyon jó volt olvasni levelüket, mert a megelőzés mindig könnyebb, mint a problémák kezelése. Nagyszerű dolog, hogy ilyen tudatosan készülnek a családalapításra! Tapasztalataim szerint először a szülőknek kell kialakítaniuk a neveléshez való viszonyukat. Nagyon fontos, hogy a kezdetektől azonos elveket valljanak a szülők, együtt gondolkodjanak a nevelésről! Már a 20. terhességi héttől elkezdhetik kialakítani a baba és a harmonikus külső környezet kapcsolatát. Esténként közel egy órát foglalkozhatnak a pocaklakóval. Naponta ugyanabban az időben foglalkozhatnak vele közösen. Először énekelhetnek neki. Nem baj, ha hamis apa vagy anya hangja, mert a babának szóló dallam erősíti a szeretet, a kötődés érzését, sőt, segíti a nyelvi, fizikai és szociális kötődést, stimulálja az agysejteket és az idegpályákat. Ekkor a szülők már ismerkedhetnek a simogatókkal, ölbéli mondókákkal, altatódalokkal, mondókákkal. Jó hatással van a magzatra, ha a természet hangjait hallgatják vagy komolyzenét. Közben könnyedén megmasszírozhatja magzatát fejétől a lábáig ujjbegyével. Hasznos, ha napi 15 -20 percet tölt az édesanya hintaszékben, előre – hátra, jobbra – balra mozogva. Ezzel kezdhetik tudatos szülővé válásukat és a gyermekbarát napirendjünk kialakítását. Át kell szervezni az esti programokat, ezzel felkészülnek az új élethelyzetre. A babának napirendre van szüksége az egészséges fejlődéshez. A nappalok és éjszakák rendjét, a hozzájuk tartozó tevékenységek egymás utániságát fokozatosan meg kell tanulnia. Gondolnák, hogy ezzel már az iskolai tanulmányok sikerességét készítik elő? Ekkor alapozzák meg például az időben való tájékozódás képességét. Erősítik az együtt töltött minőségi idő iránti igényének kialakulását, lehetőséget adnak a figyelem alapját adó észlelés tréningjére. Tanácsos előre eltervezni, mikor lesz az esti fürdetés, vacsora, mese és éneklés. A nyugodt, pihentető alváshoz tanácsos este nyolc óráig elvégezni az esti gyermek körüli teendőket. A kicsinek nagyon fontos, hogy a kialakított rend ne boruljon fel. A gyermekvállalás, a lelkiismeretes nevelés a szülők életét teljesen megváltoztatja. Nagyon könnyű ennek az időszaknak a szépségeit megélni, ha készülünk rá.

Söpteiné Tánczos Ágnes óvónő-gyógypedagógus

Oldal elejére

 

„Még csak tervezem, hogy egy problémával az 5 éves kislányommal kapcsolatban időpontot kérek egy gyerekpszichológustól. Szeretném tudni, hogy mire számíthatok, hogyan zajlik egy gyerek terápia?”

Kedves Szülő!

Első alkalommal általában a szülőkkel vagy csak az egyik szülővel beszél a pszichológus. Fontos, hogy mindkét fél (szülő) tudjon a megkeresésről a kisgyermekkel kapcsolatban. Ilyenkor alapvetően a felmerülő probléma van a fókuszban. Informatív, hogy a szülő hogyan fogalmaz, mit tart fontosnak, hogyan látja a gyermekét. Célzott kérdések mentén halad a beszélgetés, majd a gyermek születésével, fejlődésével kapcsolatos történések is átbeszélésre kerülnek. Néhány alkalommal ez a problémára fókuszált beszélgetés is elég ahhoz, hogy a szülő támpontokat, segítséget, tanácsot kapjon egy-egy problémás, elakadt nevelési helyzetben Az első alkalom után a szülő és a pszichológus eldönti, hogyan folytatódjék tovább a terápiás munka. Ezután már a gyermekkel érkezik a második alkalomra a szülő. Pár alkalmas „ismerkedési” fázis következik, ahol életkortól függően játék, és beszélgetés van a középpontban. Ilyenkor kerülhet sor néhány gyermekpszichológiai teszt felvételére, amely a gyerek érzelmeiről, családjáról, szociális világáról nyújt mélyebb információt. A szülővel, szülőkkel ezután is találkozik a pszichológus szülőkonzultáció keretében, megosztja a tapasztalatait, visszajelez a gyerekkel kapcsolatban. És hogy mit mondjunk a gyereknek? Érdemes mindenről úgy kommunikálni, hogy a pszichológus a családnak segít, hiszen valójában is a terápia keretei között próbál a pszichológus és a szülő megoldást találni a felmerülő problémákra.

Dezsőné Hetzer Flóra tanácsadó szakpszichológus

Oldal elejére

 

„A kislányom az éjszaka közepén felébred, és hangosan sír. Igyekszem megnyugtatni, de ő torka szakadtából üvölt, látszólag nem reagál semmire. Néha beszél, a szeme nyitva, máskor csukott szemmel sír. Visszafektetni nem lehet, sem megnyugtatni. Egy idő után abbahagyja és alszik tovább. Mi az oka ennek az ijesztő jelenségnek és mit tehetünk ellene?”

Kedves Szülő!

A pavor nocturnus (éjszakai felriadás) az alvás-ébrenlét zavara. Az oka az, hogy a kisgyerek a mélyalvásból vagy a mélyalvást követő felszínes alvási szakaszba érve felriad, de mivel nagyon fáradt, ezért nem ébred fel teljesen, hanem álmában sír vagy beszél. Néha úgy tűnik, ébren is van ilyenkor, mert ha a szülő szeretné megnyugtatni még hangosabban sír. Valójában azonban ezek csak ösztönös reakciók, amiknek nincs tudatában és reggel nem emlékszik rá mi történt, sem arra, hogy ő ébren volt. 1-3 éves kor között gyakran nagy éjszakai hiszti formájában jelentkezik a pavor nocturnus, óvodáskorban pedig inkább az ágyban való felüléssel jár, a gyerek mereven néz maga elé, összefüggéstelenül beszél, kiabál vagy sír.
A szülők gyakran megijednek, hogy talán valamilyen komolyabb baja van a gyereknek és emiatt viselkedik így, hiszen a tünetek gyakran epilepsziára emlékeztetnek. A pavor jellegzetessége, hogy leggyakrabban a lefekvést követő 3-4 órában fordul elő és egy éjszaka csak egyszer. Ha egy éjszaka többször is előfordul vagy pedig nem a lefekvést követő 3-4 órában, hanem pl. hajnalban jelentkezik, illetve, ha heti 3-nál többször fordul elő, akkor érdemes orvoshoz fordulni és alváslaboros kivizsgálást kérni, mert pl. éjszakai légzéskimaradás, vagy más probléma állhat a háttérben. A pavor nocturnus pontos okát nem ismerjük, valószínűleg genetikai és idegrendszeri fejlődési okok állhatnak a háttérben. Amit tehetünk, hogy a gyermek mellett maradunk, nehogy kárt tegyen magában, vagy leessen az ágyról, majd pedig a roham múltán betakargatjuk, megszeretgetjük. Általában legkésőbb 7-8 éves korra teljesen elmúlik, legtöbb esetben csak 1-1 alkalommal és átmenetileg jelentkezik, leggyakrabban 2-5 éves korban.

Dezsőné Hetzer Flóra tanácsadó szakpszichológus

Oldal elejére

 

„Nem értem mi van ezzel a gyerekkel! Okos, jó képességű, a suliban mégis mindig baj van vele… ” - F. Olívia

Kedves Szülő!

Igen, Ő is azok közé a gyerekek közé tartozik, akik idegrendszeri éretlenségük miatt nem képesek figyelni a szó hagyományos értelmében, teljesítményük pedig nem tükrözi képességüket. Ahhoz, hogy figyelni tudjanak a velük foglalkozó felnőttekre, különleges testhelyzetekben ülnek. Gyakran hintáznak a széken, ráfekszenek az asztalra, halkan, óvatosan, vagy nagy zajt csapva zörögnek a ceruzájukkal, folyamatosan babrálnak valamivel, az ő felszerelésük esik le mindig. Hárítják a szemkontaktust.
A pedagógusok, szülők számára zavaró testhelyzetek a gyermek számára az egyetlen megoldást nyújtják ahhoz, hogy viszonylag kevés összeütközéssel kibírják a 45 perces tanórákat. Ezeknél a gyerekeknél a fejlődés korai időszakában hiba történt. Vagy a primitív reflexek nem épültek be magasabb mozgásmintákba, vagy egyensúlyuk gyenge, előfordulhat, hogy a gravitáció legyőzése nagyon nagy kihívás számukra. Könnyen elfáradnak, elterelődik a figyelmük. Nem tehetnek róla, hiszen nem rajtuk múlott, hogy rohamosan születtek, vagy a köldökzsinórjuk a nyakukra tekeredett, vagy oxigénhiányos állapotba kerültek. Esetleg túlféltő neveléssel nem engedték őket a játszótéren, szabadon mozogni. Nem csúszhattak, mászhattak a földön a nekik szükséges ideig. Esetleg kimaradt vagy felcserélődött a kúszás vagy a mászás, vagy erőltették az ülést, két lábra állást. Keveset hintáztak, nem bukfenceztek. Sajnos még kevesen tudják, hogy a fent említett problémákat azonnali mozgásterápiával orvosolni lehet. Szakszolgálatunknál az Alapozó terápiát és a TSMT-t (Tervezett Szenzo Motoros Tréning) tudjuk biztosítani Önöknek.

Söpteiné Tánczos Ágnes óvónő-gyógypedagógus

Oldal elejére

 

„Mi az a Játék hangtálakkal foglalkozás? Tényleg van fejlesztő hatása? Javasolná szorongó kislányomnak?” - Á. Imola

Kedves Imola!

A hangtálak, más néven éneklő tálak egyre ismertebbek. Jótékony hatásukat felismerve fokozatosan fordultak feléjük a gyerekekkel foglalkozó szakemberek.
A gyerekek figyelme könnyen felkelthető és tartható, terelhető ezekkel a különleges eszközökkel. A foglalkozásokon kézbe vehetik, megszólaltathatják őket. Ismerkednek az alakjukkal, színükkel, anyagukkal, hangjukkal. Már az ismerkedés alatt több érzékszervet megszólítunk. Szociális kompetenciáik erősödnek, mert a tálak megszólaltatása szabályokhoz kötött. Figyelni kell az ütő szabályos fogására, az ütés erősségére, módjára. Figyelni kell a társakra a közös játék folyamán. A tálak hangjai pedig fejlesztik a hallást, a harmónia iránti fogékonyságot, a kreativitást, oldják a szorongást. Célzott játékokkal fejlesztik a testismeretet, a térérzékelést, a koncentrációs képességet. Erősítik a mesetudatot és a fantáziát. Új játékok, szabályok kialakítására inspirálják a gyerekeket.
A Játék hangtálakkal foglalkozás módszertanát akkreditált pedagógus továbbképzésen tanulják a foglalkozás vezetői. Kizárólag Peter Hess által kifejlesztett és hitelesített hangtálakat használhatnak a foglalkozásokon.

Söpteiné Tánczos Ágnes óvónő-gyógypedagógus, hangmasszőr

Oldal elejére